Něco o nás

Věrka

Mám vystudovanou Konzervatoř v Plzni, hlavní obor – hra na akordeon. Asi patnáct let jsem hrála v divadle, ale mým hlavním zaměstnáním je výuka hry na akordeon na ZUŠ B. Smetany v Plzni, kde jsem v průběhu uplynulých let vedla několik akordeonových souborů. Jinak jsem občas sólově vystupovala na komponovaných pořadech PhDr. Vladimíra KOULY se soudobými hudebními skladateli. Ráda hraju šansony, protože je to hodně muziky v relativně krátkém hudebním útvaru nabitém pocity a emocemi. Zní to složitě, ale akordeon se svými výrazovými možnostmi je toho schopen a je to docela fajn kombinace.

Iva

Zpívat jsem se naučila ve třech letech od své klatovské babičky, která moc ráda zpívala a hrála na citeru. Vždycky jsem toužila hrát na klavír. Protože jsme však měli doma housle po dědovi, začala jsem chodit do hudební školy na housle. Vydržela jsem to a moje okolí přesně dva a půl roku. O něco později jsem se zbláznila do kytary a naučila jsem se pár akordů, abych se mohla doprovodit při zpěvu mých oblíbených country a folkových písní, na kterých jsem vyrostla. Následovalo období písní Marty Kubišové a Karla Kryla, pro které mám slabost dodnes. Na škole jsem byla členem studentské folkové kapely. Po ukončení studií jsem zůstala v Praze, chodila na hodiny zpěvu a hledala, kde bych se mohla uplatnit. Svoje první hudební angažmá jsem získala v Tatran baru na Václavském náměstí, alias retro Tingl Tanglu Jiřího Suchého, kde jsem v osmdesátých letech minulého století asi půl roku zpívala v dívčím triu. Pak jsem se odstěhovala do Karlových Varů a svoji pozornost věnovala něčemu úplně jinému. A jak to tak v životě bývá, leccos se změnilo a já se po letech přestěhovala do Plzně. Přišla jsem na to, že mi zpívání chybí. Po delším hledání se mi podařilo najít harmonikářku Věrku, se kterou jsme založily Duo Musette. Hrajeme a zpíváme především šansony, protože to je podle mne jeden z mála hudebních útvarů, kde přibývající roky mohou být jistou výhodou. Jsem toho názoru, že ten, kdo chce zpívat šansony, musí nejdříve poznat, o čem život vlastně je. A když emoce a chuť žít neotupí čas, narodí se z toho šanson. Osobitý hudební útvar, kde je dovoleno téměř vše. Jenom neupřímnost se neodpouští.

V poslední době jsme zařadili do našeho repertoáru také několik židovských písní. Mají velkou hloubku a melodiku, kterou mě okouzlily.